24 marzec 2014r. – Szczecin
Konferencja „Perspektywy rozwoju OZE w województwie zachodniopomorskim dla odbiorców indywidualnych”
W dniu 24 marca 2014 roku w szczecinie odbyła się konferencja „Perspektywy rozwoju OZE w województwie zachodniopomorskim dla odbiorców indywidualnych”.
Otwarcia konferencji dokonała Pani Małgorzata Gadomska, Dyrektor SIMP ODK w Szczecinie. Pani Poseł Ewa Żmuda-Trzebiatowska odczytała List Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska Stanisława Gawłowskiego, który ze względu na wyjazd służbowy do kataru, pomimo wcześniejszej zapowiedzi, nie mógł osobiście uczestniczyć w Konferencji. „Rozwój OZE w województwie zachodniopomorskim – osiągnięcia i doświadczenia” omówił Pan dr Wojciech Drożdż – Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego.
Pan Jacek Chrzanowski Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie wygłosił prelekcję na temat: „Finansowanie przedsięwzięć związanych z OZE z wykorzystaniem środków pomocowych – zasady udzielania wsparcia, rodzaje współfinansowania”. Szczególnie ważne dla uczestników były zupełnie nowe informacje na temat programów PROSUMENT i KAWKA.
Wpływ rozwoju OZE na środowisko naturalne – przedstawiła Pani Karina Suchecka z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie. Wystąpienie to wzbudziło w uczestnikach pewne wątpliwości, szczególnie jeżeli chodzi o negatywne skutki jakie np. powodują farmy wiatrowe dla populacji dzikich ptaków.
W części technologicznej przedstawiciele producentów scharakteryzowali poszczególne rodzaje OZE:
- Elektrownie wiatrowe małej mocy (przydomowe) – przedstawiciel producenta;
- Systemy fotowoltaiczne – Maciej Zieliński – Selfa GE S.A. Szczecin;
- Słoneczne systemy grzewcze – Jan Matejek – Weishaupt Polska Sp. z o.o. Warszawa;
- Kotły na biomasę – Andrzej Sumara – Sumara Sp. z o.o. Recz;
- Pompy ciepła – Przemysław Radzikiewicz – Glen Dimplex Polska Sp. z o.o.
Warunki ekonomiczno – prawne związane z mikro instalacjami i małymi instalacjami OZE omówił przedstawiciel PGK SA Pan Romuald Meyer. W swojej prezentacji przedstawił zebranym szczegóły projektu: "Podniesienie jakości środowiska naturalnego na terenie Gminy Łubianka, poprzez montaż i uruchomienie indywidualnych jednostek wytwórczych, wykorzystujących energię promieniowania słonecznego".
W Konferencji uczestniczyło ponad 100 przedstawicieli samorządów, spółdzielni mieszkaniowych, rolników i przedsiębiorców z Pomorza Zachodniego.